Ev temizliği vaktinizin çoğunu geçirdiğiniz ve dinlendiğiniz ortamların sağlıklı olması açısından oldukça önemlidir. Bu sebeple ev temizliğinde size yardımcı olacak ev temizliği şirketleri bulunmaktadır. Bu şirketler evinizde profesyonel bir temizlik sağlayarak daha sağlıklı yaşam alanlarına sahip olmanızı sağlamaktadır. Temizlik için yeterli zamanı olmayan ancak eve geldiğinde ev temizliği arayanlar için ev temizliği firmaları süper imkanlar sağlamaktadır. Evlerin tam anlamı ile temizlenmesi için temizlik işlemlerinde takip edilmesi gereken bazı sağlık kuralları bulunmaktadır. Bu sağlık kuralları ve ev temizliğinde dikkat edilmesi gereken hususları ev temizliğinde önemli tüyolar yazımızda sizler için derledik.

Ev temizliği günlük temizlik ve dönemlik temizlik olarak ayırabiliriz. Günlük temizlik işlemi evin görünen yüzeylerinde biriken tozların alınması dökülen toz ve kirlerin süpürülmesi ve silinmesi olarak değerlendirilebilir. Günlük temizlik işlemi evinizin kirlenme sürecinin yavaşlatılmasında büyük bir öneme sahiptir. Dönemlik temizlikler haftalık ve mevsimlik temizlikler olarak adlandırarak devam edelim. Annelerimizden sıkça duyduğumuz bahar temizliği dönemsel bir temizliktir ve hayatın normal akışı sırasında evin temizlenmesine imkan ya da fırsat bulunamayan yerlerinin detaylı temizlenmesidir. Bahar temizliği püf noktaları yazılarında dönemsel temizlik tüyoları verilmektedir. Bizde sizlere ev temizliği en kolay nasıl yapılır minvalinde bu cevapları vereceğiz. Temizliği bölümlere ayırmak en kolay temizleme yöntemidir.

Evde temizliği bölümlere ayırırken salon, yatak odaları, banyo-tuvalet, mutfak olarak bölmek en sağlıklı çözümdür. Bu sayede kullandığınız özel temizlik malzemeleri de birbirine girmemektedir. Bir diğer altın kural ise temizliğin yukarıdan aşağıya yapılmasıdır. Yukarıdan başlayan temizlik hareket esnasında dökülen ve damlayan deterjan, toz ve durulama sularının temizlenmiş yüzeylere bulaşmasını ve tekrar temizlenmemesini sağlamaktadır. Mutfaklar için buzdolabı ve arkası ile aspiratör temizliği büyük önem arz etmektedir. Uzun süreler hareket etmeyen buz dolapları altlarında biriken toz ve kirin içerisinde birçok mikroorganizma yaşamasına olanak sunar. Aspiratörler ise yemeklerden emdiği hava sebebi ile yağ tabakaları birikmesine sebep olur ve bu ağ tabakası hem toz yapışmasına hem de mikroorganizmaların beslenmesine fırsat sunar ve temizlenmediği takdirde yemeklerinize bulaşma riski bulunmaktadır.

Ev Temizliğinde Önemli Tüyolar Etiketler