Halıların çok kirlenmesinde siz de mi rahatsızsınız? Ne yaptıysanız halınızın kirlenmesini önleyemediniz değil mi? Halılarınız kelimenin tam anlamı ile ayak altında yer aldığı için havadaki tozların ve dökülen her şeyin hedefi olmaktan kaçamazlar. Bu sebeple halı temizliği büyük bir önem arz etmektedir. Çünkü yaşam alanında kiri ve bakterileri depo eden bir eşyayı kimse istemez. Sağlıklı bir yaşam alanı için halı temizliği çok önemlidir. Peki halı yıkama konusunda yaptığımız hatalar nelerdir? Halımızı doğru şekilde temizleyebiliyor muyuz? Halının doğru şekilde yıkanıp temizlenmesi halıların kullanım ömrünü uzatacağı gibi kirlenmelerini de geciktirmektedir. Yanlış yıkama halılarınızın dokularına zarar vererek kullanım ömrünü daha erken bitmesine sebep olabilir.

Halı yıkamada konusunda doğru bilinen en büyük yanlış halıların sık yıkandıkça renklerini kaybetmesidir. Bu kesinlikle doğru yöntemle yıkanan halılarda başınıza gelmeyecek bir durumdur. Halılarınız hem renklerini hem de parlaklıklarını doğru yıkama ile ilk günkü seviyede koruyabilirler. Halı yıkama yapılan hatalar arasında bulunan bir diğer husus ise halıları güneşte kurutmaktır. Güneşte kuruyan halılar üzerlerindeki su molekülleri mercek gibi davranarak güneş ışınlarının halı dokusuna odaklanmasına ve sonuç olarak yıpranıp solmasına sebep olmaktadır. Bakteri ve mikroorganizmalar içinde nemli ve sıcak bir yuva üremeyi hızlandırarak temizlik işleminin anlamını yitirmesine sebep olur. Bu yüzden halıların yüksek sıcaklıklarda ve hızlı bir şekilde kurutulması mikroorganizma oluşumunu engeller. Her ne kadar havalandırma önemli bir işlem olsa da güneşte halı kurutmak halı yıkamada en çok yapılan hatalar arasında yer almaktadır.

Halıların sadece silinerek temizlendiği hissi tamamen bir yanlışlıktan ibarettir. Halılarım çok kirlenmedi silsem yeterli olur düşüncesi sizi büyük bir yanlışa sevk etmektedir. Çünkü halıların diplerine işleyen kıl, toz ve yemek kırıntıları silme ile çıkmaz aksine halının daha derin katmanlarına yerleşmesine sebep olur. Bu durumda sadece halınızın yüzeyinde bir parlaklık elde edersiniz ancak halınız derinlerinde barındırdığı kirler ile sağlığınızı tehdit etmeye devam edecektir. Halı yıkama firmalarına güvenmemek is bir şehir efsanesine inanmaktır. Halı yıkama işlemlerinde profesyonel yardımı reddetmek bir hatadır. Kaliteli bir profesyonel yardım ile evde sağlayamayacağınız kadar hijyenik bir temizlik elde edebilirsiniz.

Halı Yıkama Konusunda Doğru Bilinen Yanlışlar Etiketler