Halı Tamiri ve Overlock Hakkında Bilmedikleriniz

Günümüzde fabrika halılar ve ucuz seçenekler ortaya çıkmadan önce özel bir sanat olarak icra edilen halı tamiri işlemleri artık genellikle çok kıymetli halıları yıprananlar ya da tasarruf etmeye büyük önem verenler tarafından tercih edilmektedir. Halı tamir işlemleri halınızda oluşan ufak kusurlardan dolayı halılarınızı yenileme gereksinimi ortadan kaldırarak sizi plansız masraflardan kurtarmaktadır. Peki halı tamiri yapan yerler halıları nasıl tamir ediyor? Öncelikle halınızdaki yıpranma ya da yırtıklar tespit edilmektedir. Halı tamir aşaması halı kusurlarının tespit edilmesiyle başlamaktadır. Halılarda en çok karşılaşılan problemler sigara yanığı, tencere yanığı, halı delinmesi ve saçak kopması ya da yıpranması olmaktadır.

El dokuma halı tamiri çok daha zahmetli ve titiz bir çalışma gerektirmektedir. Çünkü bu tamirde halı ustasının dokuma düğüm çeşidi ve el ayarı ile uyumlu yenileme yapılmalıdır ki halının orijinal görüntüsü ve estetiği bozulmasın. Halı tamir ustalığı burada devreye girmektedir. İyi bir usta bir sanatçı titizliğinde el dokuması halı tamiri yaparak halıları ilk günkü güzelliğin getirir ve değerlerini korumasını sağlar. Delik halı tamiri işlemleri özellikle halıfleks gibi kaplama yüzeylerde görülmektedir. Bu durumlarda aynı renk halıfleks parçaları ile delik doldurma işlemi yapılarak halınızın üzerindeki delik hiç var olmamış gibi bir görüntü elde etmeniz sağlanmaktadır. Halı tamirindeki bazı uygulamalar sadece tamir işlemi ile sınırlı değildir. Halı kenarlarına overlok çekilmesi işlemi de bu uygulamalar dahilinde yapılmaktadır.

Halı saçak tamiri yapılırken halı saçakları tekrar örülmekte ya da halı saçak geçirme işlemi yapılarak hazırlanmış saçaklar halı üzerine dikilmektedir. Halı saçak örme işlemleri öncesinde halı kenarlarına overlok çekilmesi hem saçağın halıya daha sıkı örülmesine imkan tanır hem de halıların dokumalarının çözülmesini engeller. Bu sayede halılarınızı uzun yıllar kullanabilirsiniz. Halı overlok işleminde halı overlok ipi belirlemek çok önemlidir. Özellikle yarım overlok ya da tek kenar overlok işlemelerinde doğru ipin seçilmesi estetik açıdan büyük önem taşır. Halı overlok makinası halılarınızın estetik görünümünü bozmayacak ipler ile kullanılarak halı kenarlarına overlok yapılır. Bu sayede overlok görüntüsü halılarınızın desenlerine bir çerçeve oluşturarak ilgiyi halı desenlerinin güzelliğine tutar.