Neden Yatak Yıkatmalıyım?

Bir insan gününü 3 te birini yatakta geçirmektedir. Bu süre diğer eşyalarla geçirdiğiniz süreye göre oldukça fazladır. Daha az kullanıma rağmen eşyalarınızı düzenli olarak temizlersiniz. Yatak yıkamak ise oldukça zahmetlidir. Evde yaptığınız yatak silme işlemleri yatağınızda gerekli temizliği sağlayamaz. Bu yazımızda neden yatak yıkatmalıyım sorunuza cevap vereceğiz. Yatak yıkatmak için gerçekten yatağınızın ne kadar kirlenebileceğini ve sağlığınız açısından nasıl riskler taşıdığını anlatacağız. En son olarak da yatak yıkatırken nasıl bir temizlik yöntemi seçmeniz gerektiğinden bahsedeceğiz. Çünkü yanlış yıkama ile yatağınızın temiz olması mümkün değildir ve bu durum sağlığınız için oluşan riskleri ortadan kaldırmaz. Yatağınız nasıl riskler barındırıyor incelemeye başlayalım.

Yataklarınız Tehlikede

Yatak kirlerini iki gruba ayırmak mümkündür. Bunların ilki görünen kirlerdir. Gözle gördüğünüz yataktaki lekeler genellikle yatakların ter emmesinde ya da bir şeylerin bulaşmasıyla oluşur. Bulaşan maddeler genellikle gözle görülmeyen mikroorganizmalar için bir yaşam alanı oluşturur ve insan sağlığı açısından zararlı bir ortam oluşturur. İkinci grubumuz gözle görülmeyen kirler aslında yaşayan kirlerdir. Gözle görülmeyecek kadar ufak bakteri ve maytlar yataklarımızda kendilerine yaşam alanı oluştururlar. Bu canlılar insanlarda solunum yolu enfeksiyonu ve alerji gibi çok ciddi rahatsızlıklara sebebiyet verebilir. İnsanların derileri daima dökülmektedir ve evinizde karşılaştığınız tozun bir kısmı aslında dökülen deri parçacıklarından oluşmaktadır. Yatakla günün 3 te 1 ini geçiren insanın yatakta deri parçacıkları bırakır. Yatakların süngerleri nem ve insan deri parçacıkları ile mikroorganizma ve maytlara yuva oluşturarak insan sağlığını tehdit etmektedir.

Yatak Nasıl Temizlenir

Yatak yıkama işlemleri özel yatak yıkama makinaları ile yapılmaktadır. Sebebi ise yataklarınızı fırçalama ve silme gibi işlemlerin sadece yatak yüzeyindeki görünür kirleri ve maytları temizlemesidir. Oysa yatağın derinlerine yerleşmiş olan bir mayt çok kısa sürede tekrar üreyerek yatağınızın yüzeyine bulaşacaktır. Etkili bir yatak temizliği için doğru yatak temizleme deterjanı seçilmelidir. Yatak temizleme deterjanları maytları öldürecek ve insan sağlığına zarar vermeyecek özel kimyasallardır. Bu sayede yatağınıza yerleşmiş maytlardan kurtulabilirsiniz. Yatak temizlemede kullanılan özel cihazlar yatakların nemli kalmasını engeller ve kısa sürede kurumasını sağlar. Böylece nem barındırmayan yataklar yeniden mayt oluşumu için uzun bir süre koruma sağlar. Evde yatak yıkama hizmeti veren profesyonel ekiplerden yardım almak yatak temizliği açısından oldukça önemlidir.
 

Yataklarımı Neden Yıkatmalıyım Etiketler